سئو داخلی و بهینه سازی

سئو داخلی

سئو و بهینه سازی، دو کلمه ای که معمولا در کنار همدیگر قرار می گیرند. بهینه سازی یکی از قدم های اولیه سئو است. گفته بودیم که هر سایتی برای دیده شدن نیاز به سئو و تبلیغات دارد اما قبل از آن باید ساختار مطالب و سایتمون رو بر اصول سئو و بهینه سازی بنا کنیم.

 

 

سئو به دو بخش داخلی و خارجی تقسیم بندی می شود. سئو داخلی  seo on page که به نام بهینه سازی معروف است و سئو خارجی seo off page هم به تمامی اقداماتی می گویند که موجب افزایش بازدید یک سایت شود.

بهینه سازی

هنگامی که شما مطلبی برای سایت خود می نویسید و قصد انتشار آن را دارید باید دو مورد را در نظر بگیرید

خوانایی مطلبی که نوشتید و رعایت اصول سئو آن مطلب.

خب! بیاید خوانایی و اصول سئو برای مطالبمون رو بیشتر بناسیم .

هر مطلبی که می نویسیم باید راحتی مخاطب خود را در خواندن آن در نظر بگیریم و همچنین بخش های مختلف آن را با تیتر بندی جدا کنیم.

پس اولین نکته ای که باید در خوانایی مطلب خود رعایت کنیم تیتر بندی مطالبمون هست .

اصل بعدی !

طول جملاتی که می نویسیم و نگارش می کنیم نباید خیلی بلند و یا خیلی کوتاه باشند; بین 10 تا 20 کلمه .

اگر طول  جملاتی که نگارش می کنیم بالاتر از 20 کلمه باشند ممکن است خواننده را سردرگم کند و موضوع اصلی جمله فراموش شود.

البته این را در نظر داشته باشید که لازم نیست خیلی وسواس به خرج بدید و همه ی جملاتتون حتما 20 کلمه و یا کمتر باشند فقط اینکه زیاد از جملاتی استفاده نکنید که بیش از 20 کلمه دارند.

اصل بعدی در رعایت خوانایی که یکی از اصول سئو می باشد; رعایت طول پاراگراف هایی است که نگارش می کنید.

همانطور که طول جملات مهم است، باید طول پاراگراف ها را نیز در نظر بگیرید. در محتواهایی که تعداد پاراگراف های زیادی دارند باید دقت داشته باشید که طول پاراگراف های شما 150 کلمه باشند .

 

اصول سئو داخلی

اصول و قوانینی که باید در سئوی داخلی سایت خود (seo on page)  رعایت کنید شامل :

 

تگ ها

تگ ها درواقع داده هایی هستند که باید اطلاعات محتوا را شرح دهند تا کار موتور های جست و جو را راحت تر کنند.

همانطور که از اسمشان پیداست، برچسب هایی هستند که ما به محتوای خود میزنیم تا بتوانیم آن ها را بهتر برای موتور های جست و جو و کاربر تعریف کنیم.

در نظر داشته باشید که تعداد زیاد تگ ها اثری منفی دارد.

عنوان و متا

  • عنوان شامل عنوان سئو و عنوان مطلبی است که نگارش می کنید. عنوان سئوی شما قسمتی است که در صفحه گوگل قرار می گیرد و کاربران از روی عنوان سئو سایت شما ; انتخاب می کنند تا سایت شما را برای دیدن انتخاب کنند یا خیر. عنوان مطلب شما باید جامعیت و کلیت محتوای شما را توصیف کند بنابراین باید در انتخاب آن دقت داشته باشید. موضوع دیگری که در انتخاب عنوان مطلب شما مهم است، نامک یا Slug می باشد. نامک در واقع بخشی از URL یا نشان اینترنتی سایت شماست که توسط کاربران دیده می شود، پس باید با عنوان مطلب شما هم خوانی داشته باشد.

 

  • متا یا توضیحات متا (Meta description) توضیحاتی که در قسمت زیرین عنوان سئو سایت شما در صفحه گوگل قرار می گیرد و باید اطلاعات دقیقی از موضوع محتوای شما به کاربران بدهد تا در انتخاب سایت شما راحت تر تصمیم بگیرند .

نکاتی نیز در مورد عنوان سئو و توضیحات متا وجود دارد که در قسمت کلمه کلیدی به آن می پردازم.

Alt تصویر

این ویژگی مشخص می کند که عکسی که در محتوا یا به عنوان عکس شاخص مطلب خود بارگذاری کرده اید چه محتوایی دارد و درباره ی چه چیزی است.

همانطور که میدانید عکس هایی که انتخاب می کنید نیز سئو می شوند و به سئو محتوای شما کمک می کند.

 

عبارت کلیدی

عبارت کلیدی مهم ترین و اصلی ترین قسمت سئو داخلی سایت شماست. عبارت کلیدی باید موضوع اصلی محتوای شما باشد تا به خزنده های گوگل بفهماند که محتوای شما چه موضوعی دارد و در چه دسته بندی ای قرار می گیرد.

  • عبارت کلیدی در متن، عبارت کلیدی شما در متن باید دیده شود! یعنی چی ؟ یعنی کلمه ی کلیدی شما باید در پاراگراف ها و جمله های محتوای شما با تراکمی منطقی و قابل قبول پخش شده باشد.  پس باید تراکم کلمه کلیدی را در متن محتوای خود رعایت کنید. اما در نظر داشته باشید که اگر بیش از حد از کلمه کلیدی خود در متن استفاده کنید اثری منفی دارد و اصطلاحاً بیش از حد بهینه سازی کرده اید.
  • عبارت کلیدی در متا، گفتیم که حضور کلمه کلیدی در متن شما یکی از اصول های سئوی داخلی است. حال در توضیحات متای خود نیز باید از کلمه کلیدی استفاده کنید و میزان استفاده آن 2 بار می باشد. نه بیشتر و نه کمتر!
  • عبارت کلیدی در عنوان سئو، عبارت کلیدی را باید در ابتدای عنوان سئوی خود حتما به کار ببرید .

لینک ها

لینک ها به دو دسته لینک های خارجی و لینک های داخلی در سایت تقسیم بندی می شوند.

  • لینک های داخلی (Internal links) ، لینک هایی هستند که از یک صفحه از سایت شما به یکی دیگر از صفحات سایت لینک می شود. باید در نظر داشته باشید که لینک های داخلی صفحات سایت شما به یکدیگر مرتبط باشند.

مثلا برای اینکه فقط در صفحه سایت شما لینکی وجود داشته باشد صفحه ای را بی ربط لینک نکنید.

  • لینک های خارجی (External links)، لینک هایی هستند که از دامین سایت شما به دامین دیگری از یک سایت دیگر لینک داده می شود و یا بر عکس; برای مثال در همین صفحه، من لینک اینستاگرام پیج ویدار را قرار دادم ; پس این یک نوعی از استفاده از لینک خارجی است.

 

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + شانزده =