وبسایت

انتخاب هاست مناسب

اولین کلمه‌ای که با شنیدن اصطلاح وب هاستینگ (میزبانی سایت) به ذهن شما خطور می‌کند، چیست؟ هاست وی پی اس (VPS)؟ متاسفانه پاسخ به سوال فوق فقط یک کلمه نیست و باید توجه داشت که وب هاستینگ یک فرایند بسیار مهم و با‌ ارزش است.

مردم هنگام انتخاب یک وب هاستیگ مناسب به خصوص اگر اولین وبسایت‌شان باشد، گیج می‌شوند. بسیاری از صاحبان وبسایت به دلیل انتخاب وب هاستیگ ضعیف، پول و سرمایه زیادی از دست می‌دهند. یکی از دلایل این انتخاب‌های ضعیف و نادرست، سردرگمی در بین انبوه گزینه‌های وب هاستینگ است. اگر شما هم برای انتخاب هاست مناسب خود دچار سردرگمی شده‌اید با خواندن این مقاله می‌توانید از پارامترهای مهم در انتخاب یک هاست مناسب آگاه شوید و هوشمندانه هاست مناسب خود را انتخاب کنید.

6 ویژگی یک هاست مناسب

اگر تجربه انتخاب یک هاست ضعیف را داشته باشید حتما از مواردی مانند زمان بارگیری آهسته، فایل‌هایی که مکرر حک شده‌اند، پشتیبانی ضعیف و … کلافه شده‌اید. اما چگونه می‌توان یک هاست مناسب را از هاست ضعیف تشخیص داد؟ در زیر می‌توانید شش ویژگی یک هاست عالی را بخوانید.

هاست

سرعت

از مهم‌ترین مزایای وبسایت شما باید زمان بارگیری کوتاه در حدود 1.5 ثانیه باشد. کاربران صبر نمی‌کنند تا بارگیری‌شان از سایت شما ساعت‌ها طول بکشد بلکه به سایت دیگری می‌روند. از دست دادن تقریبا نیمی از کاربران فقط 3 ثانیه طول می‌کشد. حداقل شرط گوگل برای در نظر گرفتن سایت شما ملاک سرعت است. همچنین شما می‌توانید با کاهش زمان بارگیری، هزینه‌های عملیاتی خود را نیز کاهش دهید. به همین دلیل انتخاب هاستی مناسب که سرعت سایت شما را افزایش دهد، یک استراتژی هوشمند به‌نظر می‌رسد.

امنیت

اگر وبسایت شما نتواند محیطی امن برای محتواهای شما ایجاد کند، در این صورت محتواهای شما هم مورد استقبال قرار نخواهند گرفت. اگر وبسایت شما مدام هک شود، هم برای شما و هم برای مخاطبان شما خطرناک می‌شود. بنابراین شما به هاستی نیاز دارید که ثابت کرده باشد در مواقع اضطراری، وبسایت شما را امن نگه می‌دارد. شما به هاستی پیشرفته نیاز دارید که نگرانی شما را بابت هک شدن سایت‌تان کاهش دهد و مهم‌تر از همه، هاست شما باید مسولیت تمیز کردن و محافظت مجدد از سایت شما را در صورت بروز هرگونه خطایی به عهده گیرد. پس مولفه‌های سرعت و امنیت را در انتخاب هاست به یاد داشته باشید.

پشتیبانی

درحالی که سایت شما باید در یک چشم به هم زدن بارگیری شود و امنیت سایت شما هم باید تامین باشد. هاست شما وظیفه پشتیبانی از سایت شما را هم بر عهده دارد. پشتیبانی متناوب و برون سپاری ممکن است برای برخی از سایت ها مناسب باشد، اما برای وب‌سایت‌های مهم جالب نیست. با توجه به اینکه سایت شما و محتواهای آن معرف کسب و کار و برند شماست پس از هاستی استفاده کنید که از سایت شما به طور کامل پشتیبانی کند.

انتخاب هاست مناسب

نظارت

شاید نظارت یکی از ویژگی‌های ضروری در انتخاب هاست به نظر نرسد. اما می‌تواند ملاک تمایز بین هاست عالی و هاست ضیف باشد. اگر هاستی نظارت بر سایت شما را نیز جزء وظایفش انجام می‌دهد پس می‌توانید به عنوان یک گزینه مناسب برای هاست خود به آن نگاه کنید.

پژوهش

از ویژگی‌های دیگر هاست مناسب می‌توان به پژوهش اشاره کرد. یک هاست مناسب می‌تواند با تحقیق مداوم در مورد ویژگی‌های جدید و مرتبط، باعث راحتی کار و موفقیت شما شود.

بهینه سازی

ویژگی نهایی یک هاست مناسب، بهینه سازی است. شما می‌خواهید که وبسایت‌تان تا حد ممکن کامل، عملکردی و موثر باشد. یک هاست خوب با بهینه سازی تمام این ویژگی ها را در اختیار سایت شما قرار می‌دهد و با ابزارهای مناسب به شما کمک می‌کند تا محتواهای سایت خود را بهینه کنید.

شش ویژگی که در بالا توضیح داده شد تفاوت بین یک هاست عالی و ضعیف را روشن می‌کند. این تفاوت‌ها را به‌خاطر بسپارید و بهترین هاست مناسب برای سایت خود را انتخاب کنید.

 

انواع هاست‌ها

در این بخش ما لیستی از انواع هاست‌ها را آورده‌ایم و مشخص می‌کنیم که کدام یک به بهترین وجه نیازهای کسب و کار شما را (خواه کسب و کار آنلاینی که تازه راه‌اندازی کرده‌اید یا اگر به پیشرفت کسب و کار آنلاین‌تان فکر می‌کنید) برآورده می‌کند.

هاست اشتراکی

در این نوع هاست، وبسایت شما بر روی سرور مشترک همراه با وبسایت های دیگر میزبانی می‌شود. مزیت این نوع هاست، هزینه پایین و اشتراکی آن است یعنی شما می‌توانید یک سرور فوق‌العاده را همراه با سایت‌های دیگر به صورت اشتراکی تهیه کنید. بزرگترین نقطه ضعف این نوع هاست این است که شما به همراه تعداد زیادی هاست دیگر در یک سرور مشترک قرار دارید. در این صورت اگر سایت بسیار محبوبی در آن سرور قرار داشته باشد بر عملکرد سایت شما تاثیر منفی می‌گذارد و از طرفی اگر شما محبوب ترین سایت در سرور باشید، مجبورید از یک سرور فوق‌العاده با قیمت بسیار پایین استفاده کنید. هنگامی که بسیاری از افراد یک کسب و کار آنلاین را شروع می‌کنند معمولا از هاست‌های اشتراکی استفاده می‌کنند تا هزینه‌ها را به حداقل برسانند. هاست اشتراکی برای سایت‌هایی که بازدید زیادی ندارند، گزینه خوبی است.

هاست ابری

هاست ابری به یک فناوری کاملا جدید اشاره دارد. اجازه می‌دهد صد ها سرور مجزا همراه با هم کار کنند تا یک سرور بزرگ و غول پیکر ایجاد نماید. مزیت هاست ابری، این است که اگر سایت شما به میزان زیادی از ترافیک وب نیاز پیدا کند، این هاست می‌تواند این ترافیک را فراهم کند به جای اینکه وبسایت شما را خاموش کند. اگر وبسایت شما در حال رشد است و شما بازدیدهای بیشتری را به وبسایت خود هدایت می‌کنید، هاست ابری می‌تواند انتخاب خوبی برای شما باشد.

هاست خصوصی مجازی (VPS)

هاست های خصوصی مجازی با اینکه یک سرور فیزیکی دارند اما همانند چندین سرور جداگانه عمل می‌کنند. VPS ترکیبی از هاست اشتراکی و هاست اختصاصی برای سایت شماست. بنابراین VPS هم هزینه گرفتن هاست اختصاصی را کم می‌کند و هم از مشکل پایین آوردن عملکرد وبسایت شما در مجاورت سایر وبسایتها جلوگیری می‌کند.

هاست اختصاصی

وقتی یک هاست اختصاصی دارید به این معنی است که یک سرور فیزیکی را از یک شرکت وب هاستینگ اجاره می‌کنید. با داشتن یک هاست اختصاصی، دیگر نگران این نیستید که سایر وبسایت ها حجم ترافیکی شما را مصرف کنند و یا سرعت وبسایت شما را کم کنند. اگر کسب و کار آنلاین شما نیاز زیادی به یک وبسایت فعال دارد، هاست اختصاصی پیشنهاد مناسبی برای شماست. اگرچه هزینه‌های یک هاست اختصاصی به طرز قابل توجهی از هاست‌های اشتراکی بیشتر است. اما کسب و کار شما را در مرحله‌ای قرار خواهد داد که به راحتی می‌توانید هزینه‌های لازم برای داشتن هاست اختصاصی را تامین کنید.

هاست سلف سرویس

در این نوع هاست شما خودتان همه کارها را انجام می‌دهید. شما سرورها را خریداری می‌کنید، نرم افزار را نصب می‌کنید و اطمینان حاصل می‌کنید که همه‌ی کارها درست انجام شده است. در این نوع هاست محدوه کاری شما فراتر از آن چیزی است که باید به عنوان صاحب یک وبسایت انجام دهید.

هاست وردپرس مدیریت شده

با افزایش محبوبیت وردپرس به عنوان یک بستر ساخت وب، این نوع هاست طرفداران زیادی پیدا کرده است. این نوع هاست نصب وردپرس سایت شما را به روز نگه می‌دارد.  از سایت شما در برابر تهدیدات امنیتی مانند هکرها محافظت می‌کند. این هاست نسبت به هاست اشتراکی گران‌تر است. اما برای مشاغل نوپا و مشاغلی که از بستر وردپرس استفاده می‌کنند، گزینه خوبی است.

 

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا