آموزشاخبار

پادکست ها را درک کنیم – استودیو ویدار

پادکست ها را درک کنیم

شناخت مهم ترین مرحله ی اعتماد، عشق و دوست داشتن یک موضوع یا یک شخصیت است. دقیقا پادکست ها همان شخصیت های قابل درک و کشفی هستند که ما نیاز داریم تا با شناخت آن ها را دوست داشته باشیم و دنبال کنیم. این که پادکست دقیقا چیست و امثالهم شما با یک سرچ ساده می توانید به چنین جوابی در سطح جهانی دست پیدا کنید. اما قدمت این پادکست ها جذاب ترین قسمت ماجراست. پادکست جوان ما شاید 20 سال داشته باشد پس شما بعنوان یک رسانه تا ته ماجرا رو بخوانید که چقدر سرمایه و ارزش افزوده ممکن است نصیب شما شود در سال های آتی …


پادکست و میز تحلیل من

هر پادکستی شخصیت نویسنده، ادیتور ویا کارگردان و راوی و شخصیت های درون داستان چارچوب شخصیتی آن را شکل میدهند. هر سریال پادکستی که مخاطب فراوانی جذب کرده امروز از این قاعده مستثنی نبوده که اسکلت شخصیتی پادکست از اسم آن تا کاور و صداها، انتخاب ها همه و همه روی گوش و ذهن مخاطب تاثیر روبه جلویی در کنارهم گذاشته اند که باعث تحلیل مثبت یا جاذب نظری برای پادکست خود شده اند.

اما اینکه دقیقا تحلیل من از یک پادکست چیست برای من مهم تره، مهم ترین بخش هر پادکست و ویژگی اون میزان در دسترس بودن پادکست هاست، به طوری که در همه جا و هر زمانی که ما بخواهیم میتوانیم در باب موضوع مورد علاقه مان گوش کنیم و تجربیات، نظرات و دیدگاه های مختلف را کشف کنیم با سرعت بیشتر و شاید بگم برای بیشتر ما جذابیت بیشتر تا خواندن ده ها کتاب یا مقاله یا دیدن فیلم و … پس مهم ترین بخش هر پادکستی با این ویژگی موضوعیت آن پادکست است .

هر موضوعی نه میتواند جذاب باشد نه میتواند حرفی برای گفتن داشته باشد پس ما باید موضوعاتی را انتخاب و یا گوش کنیم که مخاطب امروز نیاز به شنیدن آن را احساس مینماید.

پردازش موضوع

امروز کار سخت تر هم شده، به طوری که دیگر یک موضوع خاص و تازه به تنهایی نمیتواند مخاطبی را که جذب کرده حفظ و راضی نگه دارد. پردازش موضوعات به طوری که جلوه ی بیشتری به درون مایه ما اضافه کنند و گویی که با گوش دادن به چنین موضوعی وارد بُعد دیگری از روزمرگی های دنیوی شدیم میتواند نقطه برد پردازش موضوعات ما باشد.

قطعا پردازش یک متن کار یک نویسنده ماهر و با تجربه است اما ما حتی با ادیت های جذاب و خلاقانه میتوانیم این موضوع را تا حدی کاور کنیم.

برای ساخت و شخصیت پردازی پادکست نیاز به تجهیزات میلیونی نداریم

ساخت پادکست فرآیند شیمیایی نیست

من رضاجلدی سال 1394 با گوشی موبایل خودم و کمی دانش نرم افزاری اولین قسمت پادکست خودم به نام رادیو ویدار را منتشر کردم البته در اون زمان هیچی از پادگیرها وانتشار اون نمیدونستم . شما هم میتونید خیلی راحت با تجهیزات خیلی ساده شروع به ساخت پادکست کنید

چرا که نیم بزرگی از این ساخت در نوشتن و موضوع پردازی بود که خدمتتان عرض کردم. اما با دانش خوبی از نرم افزار هایی که به شما این امکان رو میدهند که فایل های صوتی مناسب و درخوری و بسازید

و ویرایش کنید میتونید کیفیت خوبی رو از خروجی کار به همه نشان دهید . نرم افزاری که من با اون پادکست میسازم و توصیه اش میکنم Adobe Audition است که شما میتونید در سایت استودیو ویدار اون رو دانلود بفرمایید.

در کلام آخر ..

اولا حتما مقاله های بعدی رو دنبال کنید چراکه خیلی تجربه های مفیدی میتونید بدست بیارید

دوما مراقب دام زمان بر انتخاب موضوع باشید سعی کنید مشورت کنید تا زودتر به نتیجه دلخواه نزدیک بشید

دوستدار شما رضاجلدی

مشاهده بیشتر

محمدرضا جلدی

من فارغ التحصیل مقطع کارشناسی مهندسی نفت گرایش مخازن هیدروکربوری از دانشگاه علوم و تحقیقات هستم که از همون ابتدای قبولی در دانشگاه مشغول به فعالیت کاری شدم. فعالیت من از درج تبلیغات یک فروشگاه در سایت های آگهی شروع و طی سال های 92 تا 94 به طراحی و تولید محتوا برای شرکت های صنعتی تغییر کرد. طی سال های اخیر یعنی از سال 94 تا به امروز با توجه به موقعیت های شغلی و تجربه هایی که در زمینه طراحی و مدیریت تولید محتوا داشتم به سمت تولید محتواهای حرفه ای تر از جنس صدا و تصویر پرداختم. امروز بیشتر تمایل دارم تا با انتقال تجربیاتی که از کار در پروژه های مختلف داشتم به دوستان خودم کمکی کنم و همینطور پروژه های خودم رو از نظر کیفیت و حساسیت های خودم بیشتر مدیریت کنم. اگر هر سوالی در مورد پروژه ها یا مشورتی در مورد کارهاتون دارید میتونید با من در ارتباط باشید. دوستدار شما رضاجلدی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا